“Sınırlar Kalkıyor” etkinliğinde Ekim ayının ilk konuğu küratör ve sanat eleştirmeni Beral Madra. “Dünyada ve Türkiye’de Küratörlük Çalışmaları” başlığı altında düzenlenecek etkinliğe sizleri bekliyoruz. 

Etkinlik 9 Ekim 2021 Cumartesi, saat 15.00’da Kırmızı Kapı’nın Asmalı Mescit’teki adresinde gerçekleştirilecek. Katılım ücretsizdir. Katılım için info@dogancaymuseum.org adresine HES kodu ile kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Türk çağdaş sanatının dönüşümündeki önemli isimlerden biri olan küratör, sanat eleştirmeni, galeri yöneticisi, yazar Beral Madra, çağdaş sanat alanında çalışmaya ARMO Sanat Galerisi’nin yöneticiliğini yaparak başladı. 1984’te Türkiye’deki çağdaş sanat ortamının önemli galerilerinden biri olan Galeri BM’yi kurdu. 1987 1. İstabul Bienali ve 1989 2. İstanbul Bienali’nin koordinatörlüğünü üstlendi. 1990 yılı 44. Venedik Bienali de dahil olmak üzere 45, 49, 50 ve 51. Venedik Bienalleri’ndeki Türkiye sergilerinin küratörlüğünü gerçekleştirdi.

Küratörlük ve sanat eleştirmenliği yanında Beral Madra, Türkiye’de farklı üniversitelerde dersler verdi. Sergi yapımcılığı, küratörlük ve sanat yönetimi kavramlarını üniversite düzeyinde uygulamalı bir eğitim programı olarak yapılanmasında görevler aldı. Meslek haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla 2003 yılında Uluslarası Sanat Eleştirmenleri Birliği’nin (AICA) Türkiye şubesini yeniden kurdu, 2007 yılında AMCA’nın (Association for Modern and Contemporary Art of the Arab World, Iran, and Turkey) kurucuları arasında yer aldı. 1984’den bu yana yaklaşık 250 sergiye imza atan Madra’nın 1980 yılından beri çeşitli gazete ve dergilerde makale ve eleştirileri yayınlanmakta.

Bir soru ile aramızda diyalog gelişir; dünya değişir!