“Sınırlar Kalkıyor” etkinliğinin Eylül ayındaki ilk buluşmasında Doç. Dr. Seza SİNANLAR USLU sorularınızı yanıtlayacak.

Araştırmacı ve yazar, Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde başlayan yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Yüksek Lisans Programı’nda sürdürdü. Tez çalışması Atmeydanı: Bizans Atlı Araba Yarışlarından Osmanlı Şenliklerine başlığıyla 2005 yılında Kitap Yayınevi tarafından yayımlandı. 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Sanat Tarihi Anabilim dalında hazırladığı “Pera’da Resim Üretim Ortamı 1844-1916” başlıklı tezi ile doktora derecesi aldı. 2010 yılında İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde yapılan “Pera Ressamları-Pera Sergileri”, 2016 yılında ise Pera Müzesi’nde açılan “Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde” sergilerinin küratörlüğünü üstlendi.

2009 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi Anabilim Dalı’nda ders veren Sinanlar Uslu, ağırlıklı olarak 19. yüzyıl Osmanlı dünyasında kültür ve sanat yaşamı, İstanbul kent tarihi, endüstriyel tasarım tarihi, kültür politikaları ve sanat eleştirisi konularında çalışmalar yapmaktadır. Özgün araştırmaları arasında İvi Stangali, Hippolite Dominique Berteaux, Prétextat Lecomte, Mario Prassinos, Régis Delbeuf gibi çok az bilinen isimlerin hayat öykülerini içeren yayınları bulunmaktadır.

Sınırlar Kalkıyor etkinliğinin ilk buluşması 11 Eylül 2021, Cumartesi günü saat 15.00’da Doğançay Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Program detayı aşağıdaki gibidir:
Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu ile “Analojik Düşünme Bakış Açısıyla Sanat Tarihi Araştırmaları” konulu soru-cevap sohbetleri.
Burhan Doğançay’ın 92. Yaş gününe özel Müze Sorumlusu Maide Kasapoğlu ile Burhan Doğançay’ın hayatı ve eserleri üzerine sohbet ve müze turu ile devam edecektir.