“Sınırlar Kalkıyor” etkinliğinin Eylül ayındaki ikinci buluşmasında Prof. Dr. Tarkan Okçuoğlu sorularınızı yanıtlayacak.

Akademisyen ve yazar Prof. Dr. Tarkan Okçuoğlu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde başlayan öğrenimine yine aynı bölümde yüksek lisans ve doktora programıyla devam etti. Yüksek lisans tez çalışmasını “Anadolu Selçuklu Mescitlerinde Kubbeye Geçiş Alanının Değerlendirilmesi” başlığıyla 1995 yılında tamamladı, “18. ve 19. Yüzyıllarda Osmanlı Duvar Resimlerinde Betimleme Anlayışı” başlıklı teziyle doktora derecesi aldı.

1993’den beri İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü, Türk ve İslam Sanatı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak ders veren Okçuoğlu, ağırlıklı olarak osmanlı mimarisi, 19. yüzyıl türk sanatı, osmanlı mezar taşları, hünkar kasırları, İznik çinileri, duvar resimlerinde İstanbul örnekleri gibi konularda çalışmalar yapmaktadır. Galatasaray Lisesi, Galatasaray Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde sanat tarihi dersleri veren Okçuoğlu’nun eserleri arasında “Hayal ve Gerçek Arasında-Osmanlı Resminde İstanbul İmgesi” ve “Sultanahmet ve Süleymaniye” adlı kitapları bulunmaktadır.

Sınırlar Kalkıyor etkinliğinin ikinci buluşması 25 Eylül 2021 Cumartesi, saat 15.00’da Doğançay Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Program detayı aşağıdaki gibidir:
Prof. Dr. Tarkan Okçuoğlu ile “Osmanlı Mimari ve Sanatına Yolculuk” konulu soru-cevap sohbetleri.
Müze Sorumlusu Maide Kasapoğlu ile Burhan Doğançay’ın hayatı ve eserleri üzerine sohbet ve müze turu ile devam edecektir.